Latest Post

Dzień 1 Jak założyć publiczny serwer Minecraft | przez Sama Starkmana

Zdjęcie autorstwa Egnez na Pixabay

Dzisiaj pokażę Państwu najprostszy sposób na założenie publicznego serwera Minecraft w wersji waniliowej dla Państwa i Państwa przyjaciół, bez wydawania ani jednego dolara. Bez dalszych ceregieli, zaczynajmy!

W dowolnym wybranym przez Państwa katalogu należy utworzyć nowy folder – to z niego będą pobierane i uruchamiane wszystkie pliki serwera.

Mogą Państwo pobrać oficjalny plik .jar serwera Minecraft tutaj. Proszę zapisać go w folderze serwera, który Państwo właśnie utworzyli.

Aby rzeczywiście hostować serwer, potrzebny jest skrypt, który będzie uruchamiał plik .jar. Proszę otworzyć nowy plik tekstowy i skopiować do niego następujące polecenie:

java -Xmx1024M -Xms1024M -jar minecraft_server.1.16.4.jar nogui

The minecraft_server.1.16.4.jar to aktualna wersja serwera Minecraft dostępna w momencie pisania tego tekstu. Jeżeli pojawi się nowa wersja, wystarczy zmienić to na nazwę pliku .jar, który został wcześniej pobrany.

The -Xmx oraz -Xms flagi przydzielają pamięć używaną przez serwer. Jeżeli chcą Państwo zwiększyć te wartości, to można (w wielokrotności 1024).

Jeżeli pracują Państwo w systemie Windows, proszę zapisać ten plik jako run.bat. Jeśli są Państwo w systemie Linux, proszę zapisać ten plik jako run.sh. Proszę pamiętać o zmianie rozszerzenia z .txt, aby plik mógł być prawidłowo wykonany.

Jeśli są Państwo w systemie Windows, wystarczy kliknąć dwukrotnie na nowo utworzony run.bat.

Jeżeli pracuje Pan w systemie Linux, musi Pan najpierw nadać plikowi charakter wykonawczy. Najpierw proszę wpisać polecenie chmod +x run.sh. W ten sposób utworzony przez Państwa skrypt staje się wykonywalny. Następnie mogą Państwo uruchomić skrypt za pomocą ./run.sh.

Po uruchomieniu skryptu pojawi się ostrzeżenie o akceptacji umowy EULA. Proszę zamknąć to okno, a jeżeli zajrzą Państwo do folderu serwera, zobaczą Państwo kilka nowych plików, które zostały wygenerowane. Proszę otworzyć plik eula.txt, zmienić linię eula=false na eula=true, a następnie zapisać i zamknąć plik.

Teraz, gdy umowa EULA została zaakceptowana, można uruchomić skrypt, aby ponownie uruchomić serwer (run.bat lub run.sh). W folderze serwera powinni Państwo zobaczyć więcej nowych plików, które zostały wygenerowane. Po skonfigurowaniu konfiguracji i wygenerowaniu świata, mogą Państwo przetestować, czy Państwa serwer działa.

Proszę otworzyć Minecraft i kliknąć na multiplayer. W pasku adresu serwera wpisać localhost i kliknąć connect.

Gratulacje, jest Pan teraz właścicielem własnego serwera Minecraft! Ale teraz chce Pan móc grać z przyjaciółmi, więc musi Pan otworzyć serwer na połączenia przychodzące.

W następnym kroku należy znaleźć swój wewnętrzny (prywatny) adres IP w celu przekierowania portu, a w następnym kroku będzie potrzebny zewnętrzny (publiczny) adres IP, aby inni ludzie mogli połączyć się z Państwa serwerem.

Po pierwsze, aby znaleźć swój wewnętrzny adres IP:

Windows

Otwórz wiersz poleceń, wpisując cmd w pasku wyszukiwania i naciskając enter. Wpisać polecenie ipconfig i pojawi się lista kart Wi-Fi i adapterów Ethernet.

Linux

Jeśli pracują Państwo pod Linuksem, proszę otworzyć terminal za pomocą ctrl + alt + t. Wpisać polecenie ifconfig i pojawi się lista kart Wi-Fi i adapterów Ethernet.

W zależności od tego, w jaki sposób są Państwo połączeni z Internetem (Wi-Fi lub Ethernet), pod typem połączenia internetowego należy szukać adresu IPv4 (który zaczyna się od 192.168) – jest to Państwa prywatny adres IP.

Aby znaleźć swój zewnętrzny IP:

Można po prostu wpisać w Google “moje IP”, co spowoduje wyświetlenie Państwa publicznego adresu IP. Alternatywnie można wejść na stronę https://whatismyipaddress.com/ i poda również Państwa publiczny adres IP.

Przekierowanie portów to proces otwierania określonego portu w sieci lokalnej, aby ruch przychodzący mógł połączyć się z usługą. W tym przypadku otworzymy domyślny port Minecrafta, 25565.

Aby przekierować port, musi Pan mieć dostęp administracyjny do swojej sieci lokalnej. Do wielu domowych routerów można uzyskać dostęp, wpisując 192.168.1.1 w przeglądarce internetowej. Należy wprowadzić dane administracyjne i poszukać ustawień “przekierowania portów”. Jest to zazwyczaj w zakładce “ustawienia zaawansowane”, “konfiguracja zaawansowana” lub “sieć”.

Na przykład w routerze NetGear przekierowanie portów znajduje się w zakładce “Zaawansowane” -> “Zaawansowane ustawienia” -> “Przekierowanie portów/wyzwalanie portów”.

Tutaj należy kliknąć na “Dodaj usługę niestandardową”. Nadać usłudze jakąś rozpoznawalną nazwę, na przykład “Serwer Minecraft”. Pod typem usługi proszę się upewnić, że wybrano TCP/UDP. Dla zakresu portów wewnętrznych i zewnętrznych należy wpisać domyślny port Minecraft “25565”. Na koniec, dla wewnętrznego adresu IP, należy wpisać prywatny adres IP, który znaleźli Państwo w kroku #7. Kliknąć Zastosuj, a następnie Państwa zmiany zostaną zapisane.

Otworzyć server.properties za pomocą wybranego edytora tekstu i przewinąć w dół do miejsca, gdzie server-port i server-ip są. Upewnij się, że server-port jest ustawiony na port, który właśnie otworzyli Państwo dla przekierowania portów, a server-ip to Państwa wewnętrzny (prywatny) adres IP.

Te dwa pola powinny wyglądać tak:

server-port=25565
server-ip=192.168.1.88

(192.168.1.88 to dowolne prywatne IP).

W tym pliku można również zmienić inne ustawienia Minecrafta, takie jak trudność, tryb gry, PvP itp. Po wprowadzeniu wszystkich zmian należy zapisać i zamknąć ten plik.

Teraz, gdy port jest otwarty dla komunikacji i ustawienia są prawidłowo skonfigurowane, należy ponownie uruchomić serwer, klikając przycisk run.bat (Windows) lub wykonując polecenie ./run.sh (Linux). Po zakończeniu ładowania serwera, mogą Państwo sprawdzić, czy serwer działa poprzez Państwa public adres IP, który znalazł Pan w kroku #7. Voilà! Państwo i Państwa przyjaciele mogą teraz grać na serwerze, wpisując ten sam publiczny adres IP do swoich klientów Minecraft!

Minecraft był ogromną częścią mojej historii gier, a ja mam tyle nostalgii za każdym razem, gdy tworzę nowy świat. Stworzyłem ten poradnik, aby pomóc wszystkim w dzieleniu się tym samym doświadczeniem. Istnieje wiele sposobów na stworzenie serwera Minecraft, ale chciałem napisać przewodnik, który dostarczy najprostszy i najszybszy sposób, aby pomóc Państwu zacząć. Jeśli jest to Pana pierwszy raz, gdy tworzy Pan własny serwer Minecraft, lub robił Pan to już sto razy, mam nadzieję, że ten przewodnik był łatwy do wykonania i życzę Panu powodzenia.

Dziękuję za przeczytanie – Państwa nowy świat czeka!