Latest Post

Dzień 1 Jak założyć publiczny serwer Minecraft | przez Sama Starkmana

Dowiedz się, jak dzięki naszemu prostemu przewodnikowi sprawić, aby Państwa strumień wyglądał jak najlepiej.

Zaktualizowano: Sierpień 2020

Jeżeli spędzili Państwo choć trochę czasu na oglądaniu streamerów, to z pewnością zauważyli Państwo różnicę w jakości pomiędzy tymi, którzy mają zabójcze ustawienia, a wszystkimi innymi, którzy mają skromniejsze platformy.

I chociaż prawdą jest, że twórcy z najlepszym sprzętem (i najszybszym internetem) zawsze będą mieli przewagę, ci z bardziej przyziemnymi ustawieniami mogą nadal konkurować – muszą tylko nauczyć się, jak maksymalnie wykorzystać to, z czym pracują.

A to zaczyna się od zrozumienia podstawowego elementu streamingu – bitrate.

Intro: Co to jest bitrate?

Część 1: Znajdź swoją prędkość wysyłania
Część 2: Wybierz swoją rozdzielczość
Część 3: Wybierz swoją szybkość transmisji
Część 4: Trzymać się ograniczeń prędkości!
Część 5: Przykładowe rozdzielczości, frameraty i bitrate

Wnioski: Zrozumienie kompromisów

Trzymajmy się tego, co proste – bitrate to jakość wideo lub audio przesyłanego na wybraną przez Państwa platformę (lub platform, jeżeli korzystają Państwo z Mobcrush Studio!). Bitrate mierzy się w kilobitach na sekundę (kbps), co oznacza, ile “bitów” danych Państwo przesyłają i z jaką “szybkością” (tj. prędkością) są one przesyłane.

Jeżeli korzysta Pan z OBS, Pana bitrate video i FPS można znaleźć w zakładce Ustawienia
W zakładce “Wyjście” znajdą Państwo swój bitrate wideo (mierzony w kbps), a w zakładce “Wideo” swój framerate.

Ogólnie rzecz biorąc, podczas transmisji strumieniowej bitrate audio jest zablokowany na poziomie 160 kbps, więc kiedy ludzie mówią o streamingu gier i bitrate, w 99% przypadków mówią o wideo bitrate.

Bitrate w dużym stopniu zależy od szybkości połączenia internetowego i tego, jak dobrze Państwa komputer do streamingu potrafi kodować wideo. Wybór odpowiedniego kodera to zupełnie inny poradnik (który może Pan przeczytać tutaj), ale na razie skupmy się na jaki bitrate stosuje Pan do przesyłania strumienia.

Prędkość Internetu jest kluczem do określenia, jakie opcje bitrate ma Pan do dyspozycji. Proszę udać się do Ookla Speed Test (speedtest.net), przeprowadzić szybki test i zapisać wyniki. Dobrze jest znać swoją prędkość pobierania, ale naprawdę interesuje Państwa prędkość wysyłania, która jest mierzona w Mb/s..

Przykładowy ekran wyników z Oola Speed Test. Proszę zwrócić uwagę na prędkość wysyłania po prawej stronie (337,93 Mb/s).

Znajomość prędkości wysyłania danych pomoże Panu określić, jaką część pasma może Pan przeznaczyć na streaming – więc proszę to zanotować w następnych krokach. Ponadto, jeżeli z jakiegokolwiek powodu Ookla Speed Test nie działa dla Państwa, wystarczy wpisać Speed Test w Google i użyć ich wbudowanego testera. Oba są równie dobre.

Załóżmy, że uzyskał Pan wynik 10 Mb/s wysyłania, co nie jest szalenie szybkie, ale też całkiem dobre dla tego, czego potrzebujemy.

Bez wątpienia zauważyli Państwo, że Bitrate jest mierzony w kbps, ale prędkość Internetu jest mierzona w Mbps. Konwersja jest prosta: 1000 kbps = 1 Mbps. Oznacza to, że 10 Mb/s jest (teoretycznie) w stanie osiągnąć 10 000 kb/s – ale proszę czytać dalej, a zobaczą Państwo, dlaczego jest to zły pomysł!

Na marginesie, prędkość Internetu jest jednym z obszarów, w którym nie można łatwo zmienić, więc jeśli ma Pan niską prędkość wysyłania danych (poniżej 5Mb/s), będzie Pan musiał zadzwonić do swojego dostawcy internetu i zobaczyć, co może zrobić.

Wnioski: Proszę przeprowadzić test prędkości i zwrócić uwagę na prędkość wysyłania!

Rozdzielczość Państwa strumienia określa, ile szczegółów trzeba zakodować przed wysłaniem do wybranej platformy streamingowej. Uprośćmy to do maksimum i przyjrzyjmy się dwóm najpopularniejszym rozdzielczością dla streamingu – 720p i 1080p.

Rozdzielczość 720 (1280 x 720) jest uważana za HD i dla większości streamerów jest przyjemną, łatwą do renderowania rozdzielczością. Jeżeli chcą Państwo zachować maksymalną prostotę, proszę użyć tej rozdzielczości!

Wyżej jest 1080 (1920 x 1080) który jest uważany za Full HD i wymaga większej mocy obliczeniowej, większej części Państwa bitrate’u i może sprawić, że Państwa film będzie wydawał się widzom rozjechany, jeżeli nie będą mieli odpowiedniej przepustowości.

Jeżeli są Państwo początkującymi streamerami, proszę zacząć od 720p i od tego momentu pracować w górę. Więcej informacji na temat wyboru odpowiedniej rozdzielczości, przeczytaj nasz przewodnik po rozdzielczościach wideo tutaj!

Wniosek: 1280 x 720 (720p) to dobra rozdzielczość dla osób, które po raz pierwszy biorą udział w streamingu.

Podczas gdy bitrate i rozdzielczość decydują o tym, jak dobrze wygląda Państwa film, to framerate decyduje o tym, jak płynnie będzie on wyświetlany.

Weźmy taką strzelankę jak Call of Duty: Warzone, która na PC ma odblokowany framerate i działa w ponad 60 klatkach na sekundę (fps). W przypadku takich szybkich gier akcji można rozważyć stream 60 fps.

Street Fighter V to świetny przykład gry, w której warto zrezygnować z rozdzielczości na rzecz wyższego framerate.

Z drugiej strony, gry dla jednego gracza, takie jak The Last of Us Part II są wolniejsze, ale mają szczegółowe środowiska, które wyglądają doskonale przy 30 fps.

Dlaczego warto o tym wiedzieć? Otóż Państwa framerate będzie pracował w parze z bitrate – i może się zdarzyć, że będą Państwo musieli poświęcić rozdzielczość dla większego framerate.

Jeżeli musi Pan wybrać między framerate a rozdzielczością, wybrać to, co wydaje się Państwu ważniejsze, ale oto kilka prostych przykładów, które mogą Panu pomóc.

W PUBG często widać wrogów w oddaliwięc poświęcenie framerate’u na rzecz wyższej rozdzielczości, jak 1080p przy 30 klatkach na sekundę, może być dobrym rozwiązaniem. Tymczasem, Tekken 7 oferuje duże, szybko poruszające się modele postaciwięc zmniejszenie strumienia do 720p przy 60 fps ma sens.

Wniosek: strumienie 60 fps wyglądają świetnie, ale 30 fps jest dobre na początek.

Jest to ważna lekcja dla streamerów wszelkiego rodzaju -. nawet jeśli mają Państwo łącze o przepustowości 500 Mb/s, zbyt duży bitrate spowoduje problemy u widzów.

Problem polega na tym, że nie każda platforma (np. Twitch) pozwala widzom na zmianę rozdzielczości, chyba że streamer jest Partnerem i ma transkodowanie po stronie platformy.

Można by pomyśleć, żeWyślę platformie najlepsze możliwe wideo, a oni będą mogli je zmniejszyć”. W praktyce jednak platformy mogą odrzucać Państwa wideo w połowie strumienia lub mieć problemy z transkodowaniem go w locie, co powoduje, że wideo wydaje się szarpane.

Możliwość zobaczenia wrogów z daleka w PUBG to dobry powód, aby zwiększyć rozdzielczość dla Państwa widzów

Ponadto, jeżeli transmituje Pan grę wieloosobową, musi Pan mieć trochę wolnego pasma, w przeciwnym razie wystąpią opóźnienia w grze, więc upewnij się, że wyjedziesz na najmniej zapas 2 Mbps do gry wieloosobowej.

Wnioski: Nie należy stosować szalenie wysokich bitratów i rozdzielczości tylko dlatego, że można!

Znają Państwo swoją prędkość przesyłania danych i granice jej możliwości – co teraz? Przyjrzyjmy się przykładowym konfiguracjom, jakie mogą Państwo zastosować dla swojego strumienia w zależności od bitrate’u.

1080p 60 fps (Full HD, wysoki framerate)

Zalecana prędkość wysyłania: 6,5-8+ Mbps
Rozdzielczość: 1920 x 1080
Bitrate: 4500 do 6000 kbps
Framerate: 60 fps

720p 60 fps (HD, wysoki framerate)

Zalecana prędkość wysyłania: 5,5-7 Mbps
Rozdzielczość: 1280 x 720
Bitrate: 3500 do 5000 kbps
Framerate: 60 fps

1080p 30 fps (Full HD, standard framerate)

Zalecany upload: 5,5-7+ Mbps
Rozdzielczość: 1920 x 1080
Bitrate: 3500 do 5000 kbps
Framerate: 30 fps

720p 30fps (HD, standard framerate) *STARTUJ TUTAJ*

Zalecana prędkość wysyłania: 4,5-6 Mbps
Rozdzielczość: 1280 x 720
Bitrate: 2500 do 4000 kbps
Framerate: 30 fps

480p 60 fps (SD, wysoki framerate)

Zalecana prędkość wysyłania: 3,5-5 Mbps
Rozdzielczość: 640 x 480
Bitrate: 1500 do 2500 kbps
Framerate: 60 fps

Jedną z rzeczy, która pojawia się w prawie każdym poradniku dotyczącym konfiguracji strumienia jest to, że bycie dobrym streamerem polega na znalezieniu równowagi. Jak mocny jest Państwa komputer do streamowania? Jak szybki jest Pana/Pani internet? Czy naprawdę muszę strumieniować w rozdzielczości 1080p? Użyjmy analogii, aby to wyjaśnić.

Przed Panem stoi dzbanek z wodą, który reprezentuje Pana prędkość przesyłania danych, oraz trzy szklanki, które reprezentują Pana bitrate, rozdzielczość i framerate. Nie można napełnić wszystkich trzech, ale żadna nie może być pusta.

Trzeba je zrównoważyć, ale też wybrać, które z nich dostaną trochę mniej. Może Pan zdecydować, że trochę włoży Pan w rozdzielczość (720p), trochę w framerate (30 fps), a więcej w bitrate (5000 kbps). W ten sposób otrzymają Państwo czysty strumień 720p, który nie jest tak płynny jak strumień 60 fps, ani tak ostry jak strumień 1080p, ale ogólnie wygląda dobrze.

Jeżeli wyniesie Pan coś z tego poradnika, niech to będzie to, że ładny, czysty, stabilny strumień 720p działający z prędkością 30 klatek na sekundę jest milion razy bardziej oglądalny niż strumień 1080p działający z prędkością 60 klatek na sekundę.

Jeśli usunie się problemy techniczne i zapewni przyjemne wrażenia z oglądania, ludzie będą o wiele bardziej skłonni do pozostania i oglądania Państwa! Zapomnieć o tym, co robią WIELCY streamerzy! Skup się na wzroście. Zacznijcie Państwo od małego, pracujcie nad podstawami i rozwijajcie się wraz z publicznością!